wtorek, 5 kwietnia 2011

Nieziemska - Cynthia Hand

Autor -  Cynthia Hand
Wydawnictwo - Amber
Data wydania - 01.03.2011r
Moja ocena - 4.5/6

    Czy to prawda, że każdy pojawił się na Ziemi bo ma do wykonania jakieś zadanie? Czy to prawda, że nic nie dzieje się bez powodu? Twierdząco na te pytania może odpowiedzieć każda anielitka, a z czasem nawet Clara główna bohaterka Nieziemskiej autorstwa Cynthin Hand przekonuje się ze to prawda.
    Clara jest anielitką czyli w jakimś stopniu w jej żyłach płynie anielska krew. Jej matka jest w połowie aniołem, a ojciec zwykłym śmiertelnikiem, dlatego w gruncie rzeczy dziewczyna mogłaby się uważać bardziej za człowieka niż anioła. Jednak z czasem jej siła wzrasta. Dostaje wizje – misję do wykonania. Z jej powodu wraz z mamą i bratem przeprowadzają się do Wyoming, gdzie spotyka chłopaka ze swojej wizji którego najwyraźniej musi uratować.
    Christian bo tak ma właśnie na imię, jest uważany za szkolnego Boga. Dziewczyna za wszelką cenę chce się do niego zbliżyć aby jak najlepiej wykonać swoje zadanie, jednak z biegiem czasu na horyzoncie pojawiają się nowe informacje i nowe znajomości, które doprowadzają do innych wydarzeń niż mogłoby się na początku przypuszczać.
    Clara jest dość spokojną osobą. Można by powiedzieć, zwykłą nastolatką. Chce być lubiana, zauważalna, ma wyostrzony żart przez co w książce jest dużo momentów kiedy pojawia sie czytelnikowi rozbawienie na twarzy. Nie lubi okłamywać przyjaciół, a musi to robić często przez swoje nienaturalne zdolności. Tak jak każda dziewczyna w tym wieku doświadcza zauroczenia, fascynacji których na początku nie może odróżnić od miłości. Nie jest pewna czy to dlatego, że taka jest jej misja, czy może przeznaczenie ?
    Dziewczyna ma możliwość poznawania ludzi którzy z pierwszego rzutu oka wydają się zupełnie inni niż gdy poznaje się ich naprawdę. Dostrzega jaką maskę nakładają na siebie aby ukryć swoje prawdziwe ja. Tylko dlaczego ? Żeby nie wszystkim się ujawniać, nie ukazywać swoich słabości. ? Tego w gruncie rzeczy nie możemy się dowiedzieć. Oczywiście możemy to zaobserwować z wydarzeń w książce, ale przecież każdy ma swoje tajemnice.
    Zauważyłam, że ostatnio w książkach dużą wartość ma dla bohaterów rodzina. Tylko tutaj przejawia nam się schemat. Na początku wszystko w porządku, kochający się bliscy, mówiący sobie wszystko, a później wszystko idzie źle. Nagle to rodzice stają się ci źli, bo oczywiście chcąc dla swoich dzieci jak najlepiej, a co z tego wychodzi ? Nie zawsze idzie to tak jakby chcieli. 
   Spodobała mi się relacja Clara między nią a jej przyjaciółkami. Ważne, ze nie zagłębiała się tylko w sprawy zadania.
    Narracja jest jednoosobowa, dzięki czemu możemy wgłębić się w uczucia i rozterki głównej bohaterki. Przeżywać to wszystko razem z nią. Możemy się poczuć jakby ta całą historię nam powiadała, bo po kolei wszystkiego dowiadujemy się o uskrzydlonych postaciach. Tekst jest napisany lekko, wiec nie da się pogubić w wydarzeniach. Podobało mi się to, że to główna bohaterka była anielitka i to ona musiała stanąć przed wyzwaniem skrywania tajemnicy, a nie jakiś tajemniczy chłopak, który ją zaciekawił.
    Wydawnictwo Amber postarało się o oryginalną okładkę co bardzo mnie cieszy bo naprawdę jest bardzo ładna. Nieziemska jest trochę podobna do tych typowych paranormal romance, jednak mnie w niej coś urzekło. Dlatego polecam ją wszystkim którzy właśnie lubią takie klimaty. Mam nadzieję, że następna część trylogii wyjdzie niebawem bo naprawdę ciekawią mnie dalsze losy bohaterów.

13 komentarze:

Yossa pisze...

Mnie także podobała się Nieziemska :) Chociaż mogłaby być trochę lepsza, ale... sądzę, że autorka bardziej postara się w następnej części i wreszcie dowiemy się czegoś nowego o Christianie :)

aniusiaczek92 pisze...

Bardzo fajnie napisana recenzja ;) Lubię, gdy bohaterowie mają wyostrzony żart, bo wtedy książka nabiera pikanterii i jest jeszcze ciekawsza. Nie da się zaprzeczyć, że "Nieziemska" jest bardzo podobna do innych książek, w końcu porusza popularną tematykę aniołów, ale mimo to wydaje się powieścią, która może się czymś różnić i mile zaskoczyć. Od dłuższego czasu mam w planach kupno dzieła pani Hand, ale nie byłam tak naprawdę dokońca przekonana, ponieważ miałam okazje przeczytać kilka niepochlebych opinii... Po twojej recenzji, jak najabrdziej jestem za kupnem tejże książki. Pozdrawiam :)

~Demismo pisze...

chętnie przeczytam....zapraszam do mnie...także książki

Pozdrowienia!!!

Kobra pisze...

Mam na to wielką ochotę

kasandra_85 pisze...

Okładka boska a recenzja brzmi zachęcająco, więc z przyjemnością przeczytam:))
Dziękuję za odwiedziny bloga, również dodałam do obserwowanych i blgogrolla.
Pozdrawiam!!

sujeczka pisze...

Bardzo fajna recenzja :)
Książka już od dłuższego czasu jest na mojej liście do kupienia, ale teraz tym bardziej nie mogę się jej doczekać ;)

StarZuzka2 pisze...

Już od dawna chce ją przeczytać ;)
Ps ja ciebie tez dodaje do linków ;)

Klaudia pisze...

Bardzo ciekawa ;) Chyba coś dla mnie xD

Bujaczek pisze...

Ja się będę bała do Ciebie wchodzić ;)
Same ciekawości ;)

BookEater pisze...

zachęciłaś mnie do tej książki, choć wcześniej o niej nie słyszałam! Twoja recenzja jest w pewnym sensie tajemnicza i dzięki temu czuję, że muszę tą pozycję przeczytać!

Alannada pisze...

Może być ciekawa :)

nightmoth pisze...

Uwielbiam <3

Ven pisze...

Zgadzam się, zwłaszcza ze stwierdzeniem: "Nieziemska jest trochę podobna do tych typowych paranormal romance, jednak mnie w niej coś urzekło." Niby nic nowego, ale czasami się łapię na tym, że wracam do niej myślami (Tucker <333) i wyczekuję na kolejną część ;D

Prześlij komentarz

Obsługiwane przez usługę Blogger.